Zajištění bytových potřeb obyvatel Otrokovic v porovnání se Zlínem?

Jak jsou na tom Otrokovice v zajišťování bytových potřeb obyvatel v porovnání se Zlínem?
Město Otrokovice tvoří funkční celek se Zlínem. Města jsou spojena hromadnou dopravou, mnoho lidí z Otrokovic denně dojíždí do Zlína za prací a naopak. Pokud má Zlíňan kamkoli dojet vlakem, musí přes Otrokovice, v Otrokovicích rovněž končí a začíná dálnice spojující kraj se zbytkem republiky.
Specializovaná zdravotní péče je poskytována především ve Zlíně, naopak v Otrokovicích sídlí zaměstnavatelé významní pro celý region.
Hustota osídlení v Otrokovicích je v porovnání se Zlínem asi o 20 % vyšší. Přesto i zde se počet obyvatel za posledních 20 let snížil asi o 10 %. Zásadní úbytek 21 % je patrný ve skupině obyvatel v produktivním věku (14–65), naopak asi 45 % obyvatel v důchodovém věku přibylo. Průměrný věk obyvatel Otrokovic se tak za 20 let posunul z 38,3 na 44,7 let.
Kde jsou byty?
Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb a jeho dostupnost je ukazatelem životní úrovně v daném městě. Slýcháme, že bytů je dost, na trhu však byty za solidní cenu chybějí. Kde jsou? Jsou skoupené spekulanty, kteří je draze pronajímají a s prodejem čekají na lepší časy? Jsou prázdné? Nebo skutečně byty nejsou?
Bytové kapacity v Otrokovicích
V Otrokovicích je v současné době dle ČSÚ evidováno 5 855 bytů v bytových domech a 1 752 bytů v rodinných domech, celkem zde žije 17 789 obyvatel. V bytech žije asi 13 000 lidí, což je 72 %. Na jeden byt tak připadá 2,57 lidí. Z celkového počtu bytů tvoří 63 % byty v osobním vlastnictví, 24 % bytů je nájemních, 6 % bytů je v družstevním vlastnictví a zbytek připadá na podílové vlastnictví.
V porovnání se Zlínem žije v Otrokovicích více lidí v bytech a je zde také více bytů v osobním vlastnictví. Zlín má naopak vyšší podíl družstevních bytů.
Skladba dostupných bytů je v obou městech prakticky stejná.
Jednopokojových bytu je 9 %,
dvoupokojových 15 %,
třípokojových 31 % a
čtyř- a vícepokojových 36 %
Co nám tato čísla říkají?
Úbytek obyvatel v produktivním věku nastává převážně ze dvou důvodů: lidé odcházejí za prací nebo za dostupnějším bydlením. Mladé rodiny preferují vlastní bydlení a jdou tam, kde mohou svá očekávání naplnit. Zatímco obyvatel v Otrokovicích ubylo, některé z přilehlých obcí zaznamenávají více jak 10% nárůst počtu obyvatel, například Halenkovice, Žlutava, Bělov nebo Babice.
Porovnáme-li tyto přírůstky se zmíněným poklesem počtu produktivních obyvatel Otrokovic, můžeme usoudit, že právě bytová potřeba je významným důvodem odlivu obyvatel Otrokovic.
V Otrokovicích ve většině bytů lidé skutečně bydlí a jen minimum bytů je prázdných. Za posledních pět let se v Otrokovicích postavilo 16 domů a žádný nový byt. Číslo vypadá nejpříznivěji v porovnání se Zlínem, kde bylo za stejné období postaveno 263 domů a 374 bytů.
Obyvatelstvo stárne a z toho vyplývají změny v jejich potřebách. Starší občané se budou chtít z rodinných domů přestěhovat do bytů, které jim nabízejí větší pohodlí a nižší náročnost na údržbu. Můžeme předpokládat, že část z nich svůj rodinný dům přenechá dětem, a že zbytek bude za peníze z prodeje domu kupovat právě byt, ideálně nový a v atraktivním prostředí se službami v docházkové vzdálenosti. Současná skladba bytů v Otrokovicích tomuto očekávatelnému trendu nevyhovuje, v Otrokovicích je menších bytů vhodných pro jednotlivce (nebo starší pár) nedostatek, jen necelá čtvrtina.
Nové byty v Otrokovicích
Jedním z možných řešení nedostatku bytů v Otrokovicích je projekt Rezidence U Dřevnice, jehož výstavba začala letos v dubnu a dokončení je plánováno na polovinu roku 2022. Rezidence U Dřevnice se nachází v centru Otrokovic, naproti polikliniky, se zastávkou MHD vedle domu, kousek pěšky od supermarketu, radnice, nádraží, školy, školky a sportoviště. Kolem domu prochází cyklostezka, navazující na další ostatní stezky pro kolo či brusle.
Skladba bytů je volena tak, aby si mohl vybrat jednotlivec i početná rodina, mladí i starší lidé. Pohyb do domě je bezbariérový. Dispozice bytů je možné přizpůsobit konkrétním potřebám budoucích majitelů, včetně volby zařizovacích předmětů z širokého sortimentu dodavatelů. Byty je možno spojovat do větších bytových jednotek.
Součástí bytů ve 2. a 8. patře jsou velké terasy, z nichž je volný a nezastíněný výhled do okolí. Ke každému bytu patří sklep, některé byty mají sklepy výhodně umístěné na stejném podlaží. V přízemí domu jsou garážová parkovací stání.
Dokáže výstavba nových bytů vyřešit všechno?
V dalších dvaceti letech můžeme očekávat další posun ve skladbě obyvatel a další tlak na potřebu menších bytů. Poroste-li dále zastoupení starších obyvatel, budou vhodné i bytové domy se zajištěnou recepční, správcovskou a případně dostupnou pečovatelskou službou.
Otrokovice mají v oblasti sociálního bydlení v porovnání se Zlínem náskok, nejen v přepočtu na počet obyvatel. Otrokovice mají vyšší kapacitu v domovech pro seniory (170 lůžek vs. 80 lůžek ve Zlíně), více lůžek pro osoby se zdravotním postižením (Otrokovice 35, Zlín žádné) a rovněž v azylových domech zajišťují Otrokovice o 12 míst více než Zlín (57 míst v Otrokovích proti 45 místům ve Zlíně).
Je patrné, že Zlín je v oblasti sociálního bydlení slabší než Otrokovice, které svým občanům nabízejí mnohem lepší servis i výběr.
Bude to však Otrokovicím do budoucna stačit?