20let odborník na reality 

             

Zajištění bytových potřeb obyvatel Otrokovic v porovnání se Zlínem?

Jak jsou na tom Otrokovice v zajišťování bytových potřeb obyvatel v porovnání se Zlínem?

Město Otrokovice tvoří funkční celek se Zlínem. Města jsou spojena hromadnou dopravou, mnoho lidí z Otrokovic denně dojíždí do Zlína za prací a naopak. Pokud má Zlíňan kamkoli dojet vlakem, musí přes Otrokovice, v Otrokovicích rovněž končí a začíná dálnice spojující kraj se zbytkem republiky.

Specializovaná zdravotní péče je poskytována především ve Zlíně, naopak v Otrokovicích sídlí zaměstnavatelé významní pro celý region.

Hustota osídlení v Otrokovicích je v porovnání se Zlínem asi o 20 % vyšší. Přesto i zde se počet obyvatel za posledních 20 let snížil asi o 10 %. Zásadní úbytek 21 % je patrný ve skupině obyvatel v produktivním věku (14–65), naopak asi 45 % obyvatel v důchodovém věku přibylo. Průměrný věk obyvatel Otrokovic se tak za 20 let posunul z 38,3 na 44,7 let.

Kde jsou byty?

Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb a jeho dostupnost je ukazatelem životní úrovně v daném městě. Slýcháme, že bytů je dost, na trhu však byty za solidní cenu chybějí. Kde jsou? Jsou skoupené spekulanty, kteří je draze pronajímají a s prodejem čekají na lepší časy? Jsou prázdné? Nebo skutečně byty nejsou?

Bytové kapacity v Otrokovicích

V Otrokovicích je v současné době dle ČSÚ evidováno 5 855 bytů v bytových domech a 1 752 bytů v rodinných domech, celkem zde žije 17 789 obyvatel. V bytech žije asi 13 000 lidí, což je 72 %. Na jeden byt tak připadá 2,57 lidí. Z celkového počtu bytů tvoří 63 % byty v osobním vlastnictví, 24 % bytů je nájemních, 6 % bytů je v družstevním vlastnictví a zbytek připadá na podílové vlastnictví.

V porovnání se Zlínem žije v Otrokovicích více lidí v bytech a je zde také více bytů v osobním vlastnictví. Zlín má naopak vyšší podíl družstevních bytů.

Skladba dostupných bytů je v obou městech prakticky stejná.

Jednopokojových bytu je 9 %,

dvoupokojových 15 %,

třípokojových 31 % a

čtyř- a vícepokojových 36 %

 

 

Co nám tato čísla říkají?

Úbytek obyvatel v produktivním věku nastává převážně ze dvou důvodů: lidé odcházejí za prací nebo za dostupnějším bydlením. Mladé rodiny preferují vlastní bydlení a jdou tam, kde mohou svá očekávání naplnit. Zatímco obyvatel v Otrokovicích ubylo, některé z přilehlých obcí zaznamenávají více jak 10% nárůst počtu obyvatel, například Halenkovice, Žlutava, Bělov nebo Babice.

Porovnáme-li tyto přírůstky se zmíněným poklesem počtu produktivních obyvatel Otrokovic, můžeme usoudit, že právě bytová potřeba je významným důvodem odlivu obyvatel Otrokovic.

V Otrokovicích ve většině bytů lidé skutečně bydlí a jen minimum bytů je prázdných. Za posledních pět let se v Otrokovicích postavilo 16 domů a žádný nový byt. Číslo vypadá nejpříznivěji v porovnání se Zlínem, kde bylo za stejné období postaveno 263 domů a 374 bytů.

Obyvatelstvo stárne a z toho vyplývají změny v jejich potřebách. Starší občané se budou chtít z rodinných domů přestěhovat do bytů, které jim nabízejí větší pohodlí a nižší náročnost na údržbu. Můžeme předpokládat, že část z nich svůj rodinný dům přenechá dětem, a že zbytek bude za peníze z prodeje domu kupovat právě byt, ideálně nový a v atraktivním prostředí se službami v docházkové vzdálenosti. Současná skladba bytů v Otrokovicích tomuto očekávatelnému trendu nevyhovuje, v Otrokovicích je menších bytů vhodných pro jednotlivce (nebo starší pár) nedostatek, jen necelá čtvrtina.

Nové byty v Otrokovicích

Jedním z možných řešení nedostatku bytů v Otrokovicích je projekt Rezidence U Dřevnice, jehož výstavba začala letos v dubnu a dokončení je plánováno na polovinu roku 2022. Rezidence U Dřevnice se nachází v centru Otrokovic, naproti polikliniky, se zastávkou MHD vedle domu, kousek pěšky od supermarketu, radnice, nádraží, školy, školky a sportoviště. Kolem domu prochází cyklostezka, navazující na další ostatní stezky pro kolo či brusle.

Obsah obrázku exteriér, silnice, budova, ulicePopis byl vytvořen automatickySkladba bytů je volena tak, aby si mohl vybrat jednotlivec i početná rodina, mladí i starší lidé. Pohyb do domě je bezbariérový. Dispozice bytů je možné přizpůsobit konkrétním potřebám budoucích majitelů, včetně volby zařizovacích předmětů z širokého sortimentu dodavatelů. Byty je možno spojovat do větších bytových jednotek.

Součástí bytů ve 2. a 8. patře jsou velké terasy, z nichž je volný a nezastíněný výhled do okolí. Ke každému bytu patří sklep, některé byty mají sklepy výhodně umístěné na stejném podlaží.  V přízemí domu jsou garážová parkovací stání.

Dokáže výstavba nových bytů vyřešit všechno?

V dalších dvaceti letech můžeme očekávat další posun ve skladbě obyvatel a další tlak na potřebu menších bytů. Poroste-li dále zastoupení starších obyvatel, budou vhodné i bytové domy se zajištěnou recepční, správcovskou a případně dostupnou pečovatelskou službou.

Otrokovice mají v oblasti sociálního bydlení v porovnání se Zlínem náskok, nejen v přepočtu na počet obyvatel. Otrokovice mají vyšší kapacitu v domovech pro seniory (170 lůžek vs. 80 lůžek ve Zlíně), více lůžek pro osoby se zdravotním postižením (Otrokovice 35, Zlín žádné) a rovněž v azylových domech zajišťují Otrokovice o 12 míst více než Zlín (57 míst v Otrokovích proti 45 místům ve Zlíně).

Je patrné, že Zlín je v oblasti sociálního bydlení slabší než Otrokovice, které svým občanům nabízejí mnohem lepší servis i výběr.

Bude to však Otrokovicím do budoucna stačit?

 

©2015 Dohoda.cz | Created by Tomáš Rozsypálek