20let odborník na reality 

             

Poplatky z úschovy peněz u třetí osoby?

V dnešní době žádná seriózní realitní kancelář nepřijímá částky za kupní cenu nemovitosti na svůj účet. Podívejme se tedy, jak je to s úschovou peněz. Většinou jsou poplatky za úschovu u advokáta zahrnuty v provizi realitních kanceláří, pokud tomu tak ale není, jaké jsou další možnosti úschovy peněz?

Hovoříme-li o úschově peněz respektive úschově kupní ceny, nabízí se více možností. Standardně je možné realizovat úschovu kupní ceny u advokáta, notáře či banky.

Banka otevře pro klienta účet, jehož je klient vlastníkem a přesně specifikuje způsob a podmínky uvolnění finančních prostředků z něj. Nejedná o administrativně nijak náročný úkon. Každá z bank toto službu nabízí dle svého ceníku. 

Úschova u notářeje nejdražší, zato vklady jsou státem garantované.

Zde je tarif pro výpočet nákladů na tuto úschovudo notářské úschovy:

z prvních 100 000 Kč tarifní hodnoty ..............................................................1,2 %,

z přebývající částky až do 500 000 Kč tarifní hodnoty ....................................0,6 %,

z přebývající částky až do 1 000 000 Kč tarifní hodnoty .................................0,4 %,

z přebývající částky až do 10 000 000 Kč tarifní hodnoty ...............................0,2 %,

z přebývající částky až do 30 000 000 Kč tarifní hodnoty ...............................0,1 %,

nejméně 1000 Kč. Částka nad 30 000 000 Kč se do základu tarifní hodnoty nezapočítává.

U komerčních advokátů je větší prostor pro dohodu a ceny se tedy v jednotlivých případech liší. Pokud advokát řeší smluvní dokumenty převodu jako takové, je zpravidla schopen také nabídnout zajímavou cenu na související úschovu. 
 
Podstatné ale je, že možností je více a záleží pouze na dohodě kupujícího s prodávajícím, kterou realitní kanceláře případně zprostředkují. 

Náklady na úschovu hradí ve většině případů kupující, který si složením kupní ceny u třetí osoby zajistí, že kupní cena je prodávajícímu vyplacena skutečně až po realizaci prodeje. Někdy se však prodávající dohodne s kupujícím a podílejí se na nákladech na úschovu rovným dílem.

 

©2015 Dohoda.cz | Created by Tomáš Rozsypálek